Pisanie opisu portal postcrossing.com

opisu portal postcrossing.com

Cześć!

Dziś przygotowałam post o pisaniu opisów na portale takie jak www.postcrossig.com, bo myślę, że szczególnie dla osób zaczynających swoją przygodę z wymianą pocztówek może być przydatny. Te „zasady” powstały na podstawie moich obserwacji i odczuć podczas czytania opisów innych osób.
Każdy ma prawo przygotować taki opis jaki mu się podoba, więc proszę nie czujcie się urażeni jeśli Wam podoba się coś innego niż mi. Oczywiście chętnie poznam Wasze zdanie w komentarzach.

Najważniejsze żebyście Wy byli zadowoleni ze swojego opisu! 

1. Pisz krótko

Czasem spotyka się bardzo długie opisy, z których ciężko wyciągnąć te najważniejsze informacje. Oczywiście nie chodzi o to żeby nic nie napisać. Informacje są ważne, bo to pomaga wybrać pocztówkę, która ucieszy drugą osobę oraz daje możliwość odniesienia się do zawartych informacji w opisie informacji dzięki czemu wiadomość na kartce jest bardziej personalna i ciekawa dla odbiorcy. Ja lubię stosować zasadę jeśli chodzi o informacje o mnie (imię, wiek, rodzina, praca/szkoła, hobby, zainteresowania, zwierzątka, itd.), żeby było ich tyle ile zmieściłoby się na pocztówce. Jeśli umieści się ich więcej dana osoba i tak nie będzie mogła odnieść się do nich wszystkich, bo się po prostu nie zmieszczą.

2. Trzeba być konkretnym

Każdy z nas zna swoje gusta. Nawet na początku jest się w stanie określić mniej więcej co się lubi a czego nie. Dobrze jest o tym napisać. Wtedy ułatwiamy wybór drugiej osobie i sami będziemy bardziej zadowoleni. Najlepiej nie owijać w bawełnę. Jeśli się coś konkretnie chce to trzeba powiedzieć prosto z mostu, bo istnieje małe prawdopodobieństwo, że ktoś sam się domyśli.
Ta sama zasada dotyczy tego czego się nie lubi.  Oczywiście nie jest to konieczne, bo są osoby, które lubią niespodzianki i nie chcą się określać. Wtedy najlepiej też o tym napisać, żeby osoba, która nas wylosuje wiedziała, że ma wolną rękę.
Jeśli zdecydujemy się napisać co byśmy chcieli trzeba pamiętać, że niektórzy mogą nie mieć dostępu do tego co nam się marzy, więc miło jest napisać, że to sugestie i że inne pocztówki też nas ucieszą.

 3. Z akapitami lepiej się czyta

Rozdziel tekst na części żeby odbiór był przyjemniejszy. Możesz też wypisać rodzaje pocztówek jakie lubisz w postaci punktów – to też usprawnia czytanie.

Mam nadzieję, że te trzy punkty ułatwią pisanie opisu i miło rozpoczniecie świetną przygodę jaką jest postcrossing!

Macie ochotę na więcej postcrossingowych tematów? Może zaciekawi Was możliwość wysyłania pocztówek za granicę za 3zł, czyli aż o połowę taniej.
Tak, to na prawdę możliwe!

Miłego dnia!

Dodaj komentarz