4 kroki aby wkonać ładne zdjęcia pocztówek smartphonem

Cześć!

Jeśli wymieniacie się pocztówkami na pewno zdarzyła się Wam potrzeba wykonania ich zdjęcia, czy to do albumu otrzymane na postcrossing.com czy na grupę facebookową. Ale jak to zrobić ładnie i łatwo?
Ja sama na początku robiłam mało estetyczne zdjęcia, ale odkryłam, że w prosty sposób można to poprawić przy użyciu telefonu i dlatego chcę się z Wami tym podzielić. Zapraszam!

zdjęcia pocztówek smartphonem
Jeśli mamy pocztówki prostokątne teoretycznie można wykadrować zdjęcie tak żeby pokazywało jedynie kartkę bez tła. Jednak trzeba się nad tym trochę pomęczyć. W przypadku kartek o niestandardowym kształcie nie da się ominąć fragmentu tła na zdjęciu. W obu tych przypadkach moja metoda sprawdzi się idealnie.
 zdjęcia pocztówek smartphonemzdjęcia pocztówek smartphonem

1. Wybieramy odpowiednie miejsce

Najlepsze jest dzienne światło, a więc musimy znaleźć miejsce w pobliżu okna gdzie będzie ono padało na naszą kartkę i ładnie ją oświetlało. Może być stół, podłoga albo krzesło. Wystarczy, że powierzchnia będzie dość równa i odpowiednio duża żeby się wszystko zmieściło.

 2. Tło

Nie będzie to nic nadzwyczajnego. Wystarczy biała kartka A4. Taka do drukarki. Ja czasem lubię używać tylnej, białej części kalendarza ściennego z zeszłego roku, bo jest duża i faktura dywanu nie jest z pod niego widoczna. Polecam białe tło, bo dzięki temu zdjęcie będzie bardziej rozświetlone i dobrze pasuje do każdego innego koloru. Na czarnym przy niewystarczającym oświetleniu mogą pojawić się szumy, więc biały jest bezpieczniejszy.

zdjęcia pocztówek smartphonem

 3.Wykonanie zdjęcia

Jest to oczywiście najważniejsza część, bo na tym będziemy dalej pracować. Robimy je ustawiając telefon równolegle do pocztówki, a nie pod kątem. Dzięki temu nie będzie perspektywy i kształt będzie idealnie prostokątny czy kwadratowy a nie trapezowy. Żeby nie zasłaniać sobie światła stajemy przodem do jego źródła czyli naszego okna. Polecam zrobić kilka ujęć i wybrać to najlepsze.
 zdjęcia pocztówek smartphonem

4. Obróbka zdjęcia 

Zdjęcie zrobione, teraz czas je przyciąć. Ja do tego wykorzystałam edytor, który jest w albumie systemowym, ale jeśli nie lubicie z tego korzystać sprawdzi się każda inna aplikacja do obróbki zdjęć, bo również posiada te funkcje, na przykład VSCO, PicsArt, Pixlr czy Aviary.
zdjęcia pocztówek smartphonem
Pierwsza rzecz którą zrobiłam to obrócenie zdjęcia z poziomu do pionu.
 
Kolejną rzeczą było lekkie wyprostowanie zdjęcia. Bardzo pomocna jest w tym siatka.
Teraz trzeba już tylko obciąć całe białe tło.
 Zdjęcie jest gotowe.

Teraz analogicznie przygotowujemy każde zdjęcie, z tą różnicą, że czasem białe tło trzeba po prostu zostawić, a ponieważ jest ono gładkie nie odwraca uwagi od obrazka i nie przeszkadza.

Mam nadzieję, że te kilka porad ułatwi Wam robienie zdjęć pocztówek. Jak widzicie super aparat, lampy, tła czy programy do obróbki zdjęć nie są potrzebne żeby zdjęcie wyglądało dobrze. Wystarczy telefon. Ponieważ nie jest to trudne warto pamiętać o tym już od początku żeby potem nie trzeba było wszystkich zdjęć do albumów powtarzać.

A jakie są Wasze sposoby? Napiszcie koniecznie.

Jeśli post jest przydatny podzielcie się nim korzystając z przycisków poniżej.

Miłego dnia!

4 komentarze

Dodaj komentarz