Czego dowiedziałam się o świecie z pocztówek?

Cześć!

Często jako argument „za” postcrossingiem podaje się, że to fantastyczna metoda na poznawanie świata.
Ja już za 3 miesiące przekroczę 3 rok mojej obecności na portalu postcrossing.com i tak sobie pomyślałam, że to ten moment kiedy mogę podać prawdziwe przykłady czego dowiedziałam się o świecie z pocztówek.

1. W Singapurze nie sprzedaje się gumy do żucia

Przyznam szczerze, że ta informacja dość mocno mnie zdziwiła i była pierwszą inspiracją do powstania tego postu, bo ja jedząc często na mieście między zajęciami nie wyobrażam sobie bez niej życia.
Poszperałam trochę w internecie i faktycznie tak jest. Gumy nie można tam kupić, jedynym wyjątkiem jest używanie jej w celach zdrowotnych. Taką gumę można dostać w aptece. Głównym powodem takiego prawa było rzucanie zużytej gumy gdzie podpadnie zamiast do kosza.
singapur guma

2. Jak pisze się „Poland” w innych alfabetach niż łaciński

Lubię języki obce, jednak nie znam żadnego z innym alfabetem niż ten który my stosujemy. Dlatego ogromnie interesujące jest dla mnie używanie innych alfabetów do napisania, na przykład Polska w adresie. Na zdjęciu możecie zobaczyć kolejno napisy z wykorzystaniem grażdanki, znaków chińskich i znaków japońskich.

polska po japońsku, chińsku, rosyjsku

3.Ludzie z innych krajów też mogą mieć takie imię jak ja

Nie jest to może dla Was szczególnie fascynująca informacja, ale ten cały post jest przecież o moich doświadczeniach.
Zdarzyło mi się spotkać z tym przynajmniej 2 razy. Tutaj akurat widzicie przykład z Rosji. Nie jest to może odległy kraj, ale mnie to nadal bardzo cieszy.

ciekawostki z pocztówek

4. Brytyjska poczta organizuje „Dog Awarness Week”

Dzieje się to co roku w okolicy lipca. Ma to na celu podnieść świadomość na temat problemu ataków psów na ludzi i zachęcić do bycia świadomym właścicielem. Możecie sobie teraz pomyśleć „Fajnie, fajnie, ale czemu akurat poczta się tym zajmuje?” Otóż chodzi tu o listonoszy, którzy na co dzień muszą zmagać się z tym problemem. W trakcie tego tygodnia to między innymi oni opowiadają o swoich doświadczeniach z atakującymi ich psami.

Dog Awarness Week

5.”Kingsday” w Holandii

Holandia jest częścią Królestwa Niderlandów, a na jego czele stoi Król. Ponieważ jest on ważną osobą w państwie jego urodziny są huczne obchodzone w całym kraju, a dzień ten nazywa się „Dniem Króla”. Ma to miejsce 27 kwietnia. Tego dnia duża część osób ubiera się na kolor pomarańczowy ponieważ nazwisko króla to „van Oranje” co oznacza właśnie „pomarańczowy”.
Na pocztówce poniżej możecie zobaczyć całą rodzinę królewską.

dzień króla holandii

6. Ptak który się śmieje

W Australii żyje ptak – Kookaburra, który znany jest ze swojego ćwierkania. Nie przypomina ono śpiewu wróbli ani niczego innego co jest nam znane, a śmiech. Co ja Wam będę opowiadać, najlepiej sami posłuchajcie.
ptak który się śmieje

7. Lalka Patty Reed

Jak widzicie ta pocztówka trochę przeszła, podobnie jaklalka, którą na niej widać. Dziewczynka o imieniu Patty podróżowała ze swoją rodziną do Kalifornii w 1846 roku w celu jejzasiedlenia. W trakcie wyprawy nastała ciężka zima, która bardzo mocno utrudniała drogę. Dziewczynka została poproszona o wyrzucenie wszystkich zabawek, aby było lżej. Udało się jej ukryć w sukience właśnie tą lalkę. Przetrwała ona tam ciężką podróż do Kalifornii. Po jej śmierci lalka została przekazana do Parku Historycznego Sutter’s Fort.

lalka USA

8. Symbolika bociana

Każdy chyba słyszał, że bociany przynoszą dzieci, ale okazje się, że jest mu przypisywanych kilka innych znaczeń.  Jest on uznawany za narodowego ptaka Białorusi, którą w związku z tym poetycko nazywa się „Krajem pod białymi skrzydłami”. Bocianie gniazdo jest uznawane za szczęśliwy znak, a sam ptak podobno chroni przed złymi duchami
 bocian białoruś


 9.Ginące misie Azji

Tak się złożyło, że w podobnym czasie otrzymałam dwie pocztówki na temat zwierząt zagrożonych wyginięciem. Obie dotyczyły Azji.  Panda Wielka (pierwsza pocztówka) zamieszkująca Chiny oraz Niedźwiedź Czarny (druga pocztówka) pochodzący z Taiwanu znalazły się pod ochroną z podobnych powodów. Po pierwsze kłusownictwo, które bezpośrednio ograniczyło ich liczbę. Drugim czynnikiem jest niszczenie naturalnych środowisk życia tych zwierząt. Może właśnie dzięki istnieniu takich kartek świadomość społeczeństwa w tej kwestii jest podnoszona i uda się je ocalić od zupełnego wyginięcia.
panda chiny
niedźwiedź taiwan

Jak widzicie tematów i dziedzin w postcrossingu jest wiele i dla każdego znajdzie się coś ciekawego, więc jeśli się zastanawialiście mam nadzieję, że teraz już nie macie wątpliwości i jeszcze dziś wyślecie pierwszą pocztówkę. Do tego celu na pewno przyda Wam się post o tym co umieścić na kartce pocztowej.

Są tu jacyś postcrosserzy? Was zapraszam do dzielenia się w komentarzach ciekawostkami ze swoich pocztówek.

Będzie mi też bardzo miło jeśli podacie post dalej w świat za pomocą przycisków poniżej.

Mam również ogromną przyjemność zaprosić Was do Naszej grupy na Facebooku „Rozmowy o listach i pocztówkach”. Mam nadzieję, że będziemy się tam razem dobre bawić!

Miłego dnia!

4 komentarze

 • WikiLifeStyle

  31 maja 2017 at 09:52

  Post bardzo fajny. Kilka rzeczy zaskoczyło mnie.
  Jeśli chodzi o moją przygodę z Postcrossingiem, to jedyna kartka, która mnie zaskoczyła, kiedy do mnie dotarła, była to kartka z widokiem miasta, na której widać było miejsce pracy osoby ją wysyłającej. A dokładniej szpital, w którym ta osoba pracuje.

  Odpowiedz
  • Penpals Poland

   31 maja 2017 at 13:17

   Bardzo ciekawe 😀 Chyba nie mam jeszcze żadnej kartki ze szpitalem, ale bardzo lubię takie odrobinę bardziej osobiste pocztówki. Ja kiedyś znalazłam kilka na których było moje liceum i bardzo miło mi się je wysyłało 🙂

   Odpowiedz
 • Olga Żytkowiak

  21 czerwca 2017 at 09:30

  Ja nawet proszę o pisanie różnych ciekawostek na temat swojego kraju/regionu/miasta. Dzięki temu wiem, na przykład, o tym, że nazwa epoki perm pochodzi od nazwy miasta na Uralu, albo jaki jest skład sałatki Mimoza (wschodni przysmak, polecam poczytać). Często wracam do swoich pocztówek, żeby odświeżyć sobie te informacje. Dla mnie treść na pocztówce jest ważniejsza niż sam obrazek.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz