Jak napisać pierwszy list

Cześć!

Przed wyzwaniem „Jak napisać pierwszy list” staje przynajmniej raz każdy kto chce wymieniać się korespondencją. Nie tylko na początku swojej przygody, ale też po jakimś czasie kiedy poznajemy nowych ludzi. Można być do tego dobrze przygotowanym teoretycznie, ale nadal nie do końca móc się za to zabrać. Sama to jakiś czas temu przerabiałam, więc podzielę się z Wami moimi poradami.

Napisz list „na brudno”

pierwszy list

Warto zacząć od napisania listu na kartce. Wtedy można kreślić, zmieniać i poprawiać do woli. Trzeba zacząć, napisać kilka pierwszych zdań i wtedy już samo pójdzie. Może okazać się, że w trakcie nagle zmieni się Wasz pomysł na ten list. To świetnie! Trzeba pomysł wykorzystać, ale dzięki temu, że nie piszecie od razu na papeterii nie będzie Wam żal tego co już zapisaliście.

Wybierz odpowiednią papeterię

pierwszy list

To może być kolejny dylemat – jaką papeterię wybrać. Moim zdaniem zależy od tego ile mamy informacji o drugiej osobie. Jeśli ich dużo to można próbować dostosować się do tego co lubi. Jeśli mało stawiałbym na coś prostego czy delikatnego na początek. Chcemy żeby druga osoba była zadowolona z tego co dostaje, więc warto nie przestraszyć jej na początku.

Zrób coś co zapadnie w pamięć, ale…

pierwszy list

…ale nie odkrywaj wszystkich kart od razu. Fajnie jest dodać coś ekstra, ale nie można wpakować wszystkich pomysłów do pierwszego listu. Trzeba zachować też coś na później.
Może to być na przykład mail tag na puzzlach. Ja nie pamiętam wielu pierwszych listów, ale jeden z Kanady szczególnie zapadł mi w pamięci, bo papeteria była własnoręcznie przygotowana i wyglądała bardzo oryginalnie. To jedna z moich najdłuższych znajomości przez korespondencję. Nie mogę powiedzieć czy to przez ten list, ale na pewno to pierwsze wrażenie miało duży wpływ na dalszą znajomość. Zdecydowanie więc warto to przemyśleć.

Nie zapomnij o swoim adresie

pierwszy list

Warto dodać w pierwszym liście swój adres nie tylko na kopercie, ale w środku, bo na zewnątrz może ulec zamazaniu lub innemu zniszczeniu. Może być na końcu listu lub osobnej karteczce. Ważne żeby był napisany wyraźnie. Nie ma nic gorszego niż utrata kontaktu z kimś dlatego, że zaistniał błąd w adresie i list nigdy nie dotarł. Wtedy żadna ze stron nie wie co się stało i dlaczego nagle zapadła cisza.

Dla tych, którzy dzielnie dotarli do końca mam jeszcze jedną poradę – film jak przygotować próbnik taśm washi, który jest płaski i nie zmienia grubości listu.

Kiedy Wy ostatni raz pisaliście swój pierwszy list? Jestem bardzo ciekawa!

Zapraszam do obserwowania bloga przez Bloglovin’ aby niczego nie przegapić Follow

Miłego dnia!

7 komentarzy

 • Gabriela

  18 lipca 2017 at 17:47

  Piszę listy już wiele lat, a zawsze mam problem, gdy muszę naskrobać coś jako pierwsza. 🙂 Pamiętam za to mój pierwszy-pierwszy list: na zwykłej kartce papieru, w zwykłej białej kopercie, ze zwykłym znaczkiem. 😀 Od tamtego czasu trochę się zmieniło, mam mnóstwo papeterii, naklejek czy tasiemek i ciągle mi mało. 😀 Pisanie listów niesamowicie wciąga. 🙂

  Odpowiedz
  • Penpals Poland

   18 lipca 2017 at 19:58

   O tak zdecydowanie wciąga 🙂 Swojego pierwszego listu dobrze nie pamiętam, bo miałam potem 2-letnią przerwę, ale pierwszy po tej przerwie już tak – był na papeterii z poczty w ludowe motywy 😀

   Odpowiedz
 • ania

  15 września 2017 at 19:10

  Udało mi się w tym tygodniu wysłać pierwszy raz w życiu list za granicę. Użyłam do tego zwykłego papieru i dołączyłam pocztówkę z widokiem miasta, w którym mieszkam. Zatanawiam się tylko, czy koniecznym jest wysyłanie listów priorytetem czy zwykły list też dojdzie bez przeszkód?

  Odpowiedz
  • Penpals Poland

   17 września 2017 at 14:28

   Gratuluję pierwszego listu za granicę! Konieczne nie jest, ale na pewno zalecane jeśli chodzi o kraje, z którymi dzieli nas morze czy ocean. Wtedy zwykły list trochę się przedłuża.

   Odpowiedz
  • Penpals Poland

   25 listopada 2017 at 13:17

   Ja dostawałam już koperty z samym imieniem i nie było problemu 🙂 Jeśli nie jest to list polecony spokojnie można napisać tylko imię.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz