Jak stworzyć list tematyczny?

Cześć!

Nie wiem jak Wy, ale ja lubię od czasu do czasu wykonać list tematyczny. Zazwyczaj wtedy kiedy znajdę w internecie albo wymyślę jakiś ciekawy element, który zasługuje na fajne towarzystwo w kopercie. Dzisiaj właśnie o tym porozmawiamy. Opowiem Wam jak u mnie wyglądają kolejne etapy powstawania takiego listu na przykładzie. A tym przykładem będzie tęczowy list

1. Znajdź swój temat przewodni

Bez tego ani rusz! Trzeba sobie wybrać konkretny temat i wokół niego budować wszystkie elementy. Może być bardzo szczegółowy – koniki morskie, tulipany; trochę mniej szczegółowy, ale dość konkretny – aktualne święto, kraj w którym mieszkasz; bardzo ogólny – rośliny, pastelowe kolory. Jeśli nie masz żadnego pomysłu w tej chwili na temat pomocny może być punkt drugi.

2. Element główny

Bardzo trudno jest mi zdefiniować ten element, bo w liście najważniejszy jest sam list i dlatego nie chcę używać tego określenia. Chodzi o coś będzie punktem odniesienia dla pozostałych elementów i spoiwem dla nich wszystkich. W moim przypadku często właśnie od tego się zaczyna cały pomysł na list. Tak było w z listem wielkanocnym. Najpierw znalazłam przypadkiem na Facebooku film z tym królikiem pełnym czekoladek i na nim budowałam całość. Od niego wzięłam kolorystykę, ale samego kształtu nie powielałam – czyli spoiwo dla całości. Tak też zaczął się pomysł na list z tęczą, który jest naszym dzisiejszym przykładem. Najpierw na Pinterest zobaczyłam „Rainbow Seeds” i wiedziałam, że to jest dobry element żeby zacząć od niego cały list.

Jak stworzyć list tematyczny?

3. Zastanów się nad tym jakie elementy ma mieć Twój list

Zanim przystąpisz do wpasowywania tematu do całości musisz wiedzieć z czego ma się ona składać. Ja zaczęłam od słodyczy więc na pewno jedną z takich rzeczy, których brakuje będzie list. Jeśli wymieniacie się mail tagami musisz i o nim pamiętać. Najlepiej sobie to wszystko wypisać żeby nie zapomnieć o niczym na etapie projektowania. Moja penpalka poprosiła mnie o coś co mogłaby wykorzystać w swoim art journal, dlatego namalowałam widoczek z tęczą. Tutaj nie ma jednej listy elementów, bo każdy list jest bardzo indywidualny.

Jak stworzyć list tematyczny?

4. Zastanów się jak wpleść do każdego elementu swój temat

Nareszcie czas wykorzystać swoją kreatywność! Pomyśl o wszystkich wcześniej wypisanych elementach i o tym jak wprowadzić do nich swój temat. Sposobów są tysiące. Rysunki, naklejki, wstążki, nawet kolor tuszu czy czcionka mogą czasem wystarczyć. Takim przykładem może być list stylizowany na gazetę. Tam tak naprawdę całą robotę robiła właśnie czcionka. Koperta wykonana z magazynu uzupełniła całość. Czasami dużo nie potrzeba.

list tęczowy

tęczowy list

5. Koperta

Od początku wiedziałam, że nie pomaluję całej koperty na tęczowo, bo to było by za dużo. Chciałam jednak żeby koperta również wpasowała się w temat. Bardzo prostym sposobem był neoznaczek, na którym mogłam dodać mały obrazek z tęczą. Odbiorca pewnie od razu nie zgadnie o co chodzi, ale kiedy otworzy kopertę na pewno zauważy analogię. Dodatkowo postanowiłam poeksperymentować z lakiem i zmieszałam 2 kolory. Subtelnie, ale dalej w temacie.

lakowanie listu

Tak prezentuje się całość.

rainbow seeds

Jeśli macie ochotę zobaczyć jak powstawał list zapraszam na film na YouTube. Tam też wspomniałam o tym całym procesie, więc może jeszcze coś Was zainspiruje.

Dajcie znać czy sami robicie listy tematyczne i jakie to są zazwyczaj temat.

Jeśli macie ochotę porozmawiać o listach i pocztówkach w przyjaznym gronie zapraszam do naszej grupy #teamkorepondencja na facebooku. Pamiętajcie o odpowiedzi na pytania, bo bez tego Wasza prośba nie może zostać zaakceptowana.

Miłego dnia!

Dodaj komentarz