O czym pisać w wielkanocnej poczcie?

Cześć!

Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami i myślę, że to dobry moment na wysłanie wielkanocnej poczcie. Wydaje się, że to święto znane jest prawie na całym świecie, więc może pojawić się pytanie „O czym pisać w wielkanocnej poczcie?”. Przygotowałam dla Was od siebie listę pomysłów i inspiracji jakie tematy poruszyć żeby było ciekawie i aby pokazać kawałek naszej kultury.

Nie tylko jajka i baranki…

Myśląc o Wielkanocy nie trzeba zawężać się tylko do soboty i niedzieli. Warto cofnąć się o kilka dni do niedzieli palmowej i opowiedzieć o tradycji przygotowywania i święcenia palm, a może nawet o konkursie palm w Lipnicy Murowanej. Jest on organizowany od roku 1958, a ostatni rekord jeśli chodzi o wysokość pochodzi z 2015 roku i wynosi 39 m 40 cm.
Przed samą Wielkanocą mamy również tradycyjny Wielki Tydzień, o którym też można opowiedzieć. Obmywanie nóg mężczyznom czy Liturgia światła to ciekawe obrzędy, które nie są wszędzie spotykane.

Koszyczek wielkanocny

Coś co jest bardzo charakterystyczne dla naszego kraju to zdecydowanie święconka. Nie chodzi mi też o to żeby opisywać jak na religii co symbolizuje każda z rzeczy w koszyczku, ale o ogólną ideę. Myślę, że ciekawy jest też sposób kolorowania jajek. Warto opowiedzieć na przykład o tradycyjnej metodzie z obierkami cebuli albo o wykonywaniu wzorów ludowych. Można również pokusić się o rysunek. Innym elementem, który pojawia się w polskich święconkach jest baranek. Można o nim opowiedzieć w kontrze do tych bardziej popularnych na świecie zajączków, które zazwyczaj są czekoladowe, a baranki mogą być całe z cukru, ciasta albo masła. Najlepiej opowiadać o tym wszystkim ze swojego doświadczenia, bo będzie to na pewno 100 razy bardziej ciekawe dla odbiorcy.

Niedziela wielkanocna

Wydawać by się mogło, że z tego wszystkiego co się działo wcześniej niedziela to najzwyklejszy dzień. Ja myślę jednak, że o tym właśnie warto opowiedzieć. To, że dla nas śniadanie wielkanocne czy jedzenie żurku na obiad z rodziną jest czymś mało zaskakującym nie oznacza, że dla kogoś z Chin czy Włoch również. Dlatego warto się dzielić zwykłymi małymi tradycjami.

Lany poniedziałek

Coś co prawdopodobnie będzie najbardziej zaskakujące dla osób zza granicy. Można śmiało opisać jaka jest geneza tej zabawy i jak to wygląda teraz. Warto dodać jakąś personalną historię na przykład z dzieciństwa. Ja pamiętam wiele takich sytuacji z czasów kiedy bawiliśmy się tego dnia z kuzynami.

A o czym pisać do korespondentów z kraju?

W tym przypadku warto skupić się na porównywaniu tradycji w różnych częściach Polski, bo przecież nie wszędzie wszystko wygląda tak samo. Nam dużo łatwiej zrozumieć pewne kwestie i wtedy nie trzeba bardzo skupiać się na tłumaczeniu co zdecydowanie ułatwia dzielenie się doświadczeniami. Oczywiście miło będzie złożyć z tej okazji życzenia.

 

Mam nadzieję, że znaleźliście w poście coś dla siebie. Dajcie koniecznie znać o jakich polskich tradycjach lubicie opowiadać w listach i pocztówkach.

Miłego dnia!

 

Dodaj komentarz