Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

Cześć,

trwa Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego, który jest świetną inspiracją, dla nas fanów korespondencji, na te momenty, kiedy zastanawiamy się, o czym napisać na pocztówce lub w liście. Dlatego chcę Wam o tym, co nieco opowiedzieć.

Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego

W całej  inicjatywie chodzi o to, aby odkryć to nasze dziedzictwo na nowo i zobaczyć jak wpływa na nasze codzienne życie. No bo kto z nas nigdy nie wspominał na pocztówce o symbolu swojego regionu, polskiej muzyce czy ulubionych daniach kuchni polskiej. No właśnie! A ja chcę Was zachęcić dzisiaj, żeby pójść o krok dalej.

W listach do przyjaciół z Europy możecie zapytać o to, jak w ich krajach obchodzony jest ERDK. Może okaże się, że nie słyszeli o tej inicjatywie, ale zaciekawi ich i znajdą lokalne atrakcje z tej okazji. Przy okazji mogą podzielić się doświadczeniami w kolejnym liście i kto wie, może zainteresuje Was to na tyle, że postanowicie odwiedzić to miejsce w przyszłości.

ERDK

Teraz coś dla postcrosserów. Kiedy nie mam pomysłu o czym pisać uwielbiam sięgać po ciekawostki. Na pocztówkach, które dostałam w ramach promocji ERDK, dzięki uprzejmości Międzynarodowego Centrum Kultury, znajdują się właśnie takie krótkie informacje, które dały początek temu pomysłowi. Ich największą zaletą jest to, że są nieoczywiste.
Przykładowo „761* Tyle lat temu założono pierwsze kramy w najstarszej polskiej ‚galerii handlowej’, czyli Sukiennicach w Krakowie. Pierwsi byli rzeźnicy i szewcy, potem dołączyli do nich sprzedawcy sukna”.
To idealny wzór takiej ciekawostki, bo odnosi się do czegoś co doskonale znamy w dzisiejszym świecie, czyli galerii handlowych i jednocześnie do znanego w Polsce zabytku-Sukiennic. Ja sama bardzo chętnie stworzę własną listę tego typu ciekawostek, żeby mieć je zawsze pod ręką i się dzielić.

Najciekawiej opowiada się jednak o tym co sami znamy. Dlatego cała ta inicjatywa może być impulsem, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o tym, co nas otacza. Może gdzieś po drodze, którą zawsze pokonujemy jest tablica pamiątkowa, ale nigdy nie przeczytaliśmy czego dotyczy, a może w okolicy jest stary kościół z ciekawą historią, którą warto poznać. Nie trzeba szukać samemu, bo w ramach ERDK organizowanych jest wiele wydarzeń, które znajdziecie w kalendarium. Mnie zaciekawiły bardzo Gala Parowozów we wrześniu oraz Festiwal Detalu Architektonicznego w listopadzie, ale jest tego o wiele więcej w różnych częściach Polski. Warto zrobić coś dla siebie, żeby potem mieć o czym opowiadać.

europeforculture

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam odrobinę czym jest Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego i że dzięki temu uda się Wam dowiedzieć wielu nowych rzeczy o naszym kraju i o krajach waszych znajomych z listów.

Miłego dnia!

 

 

 

12 komentarzy

Dodaj komentarz